Το Δημοτικό σχολείο Χαρακοπιού συμμετέχει κάθε χρόνο στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα << ΣΧΟΛΕΙΑ ΜΕ ΚΗΠΟ>>.
Το πρόγραμμα «Σχολείο με κήπο» είχε και φέτος στο σχολείο μας μεγάλη συμμετοχή.  Έλαβαν μέρος οι εκπαιδευτικοί Αγγελόπουλος Θεόδωρος, Γιορμέζης Ζήσιμος(Γ?),  Παπαντωνίου Χρυσούλα (Ολοήμερο σχολείο) μαζί με τους μαθητές των τάξεών μας. Αποφασίσαμε από κοινού να καλλιεργήσουμε τα φυτά χωρίς χημικά λιπάσματα ή εντομοκτόνα κι έτσι η  πορεία μας ήταν δύσκολη μα τα αποτελέσματα μας αντάμειψαν!

Το όργωμα

Κάθε αρχή και δύσκολη? Αρχικά έπρεπε να διαμορφωθεί ο χώρος όπου θα γινόταν ο κήπος, να χωριστούν οι χώροι των τάξεων και να οργωθεί το σημείο ώστε να είναι έτοιμο για τη σπορά!  Έτσι άρχισε το σκάλισμα? κι ακόμα θα σκαλίζαμε χωρίς τη βοήθεια του διευθυντή μας!

Η σπορά

Στη συνέχεια οι μαθητές κάθε τάξης, αφού κατέληξαν στα είδη των φυτών που θέλουν να καλλιεργήσουν, προχώρησαν στην αγορά σπόρων και τη σπορά τους σε συγκεκριμένα σημεία που είχαν οριοθετήσει στον κήπο.

Η φροντίδα

Η περίοδος της φροντίδας είναι μια περίοδος μεγάλης αναμονής. Τα παιδιά σε κάθε διάλειμμα πήγαιναν να δουν τους κήπους! «Ακόμα δεν έχει βγει κάτι κυρία, κι ας τα ποτίζουμε κάθε μέρα?». Και μετά από λίγο καιρό: «Βγήκαν τα μαρούλια!!!Και οι πιπεριές και οι ντοματούλες!!!...»

Η απογοήτευση L

Κάπου εδώ πρέπει να σημειώσουμε πως για κάποιους από εμάς ήταν η πρώτη φορά που ήρθαν σε τόσο στενή επαφή με τη γη και τους καρπούς της.  Έτσι εκτός από επιτυχίες ήταν αναμενόμενες και κάποιες αποτυχίες όπως τα παντζάρια που δε φύτρωσαν ποτέ, ή τα μαρούλια που δέχτηκαν σφοδρή επίθεση σαλιγκαριών κι αναγκαστήκαμε να τα ξαναφυτέψουμε!

Η ανταμοιβή J

Οι κόποι μας παρόλα τα εμπόδια ανταμείφθηκαν και η σοδειά μας ήταν πλούσια και γευστική! Μαρούλι, φακές, σέλινο, αρακάς, κολοκύθια, σπανάκι, καρότα, πατάτες, σκόρδα, ντομάτες, πιπεριές, κρεμμύδια, φράουλες, μάραθο, φασόλια!!! Φτιάξαμε σαλάτες, πίτες, σούπες και σάντουιτς και γλύφαμε όλοι τα δάχτυλά μας. Άλλη γεύση έχουν όσα έχεις φροντίσει με τα χέρια σου κι έχεις κοπιάσει για να μεγαλώσουν!

Οι εκπαιδευτικοί                                                                         Ο Διευθυντής Αγγελόπουλος Θεόδωρος

Παπαντωνίου Χρυσούλα (Ολοήμερο σχολείο?)

Γιορμέζης Ζήσιμος (Γ?)